Hozam

A hozam megmutatja, hogy egységnyi befektetett pénzzel mennyit kereshetsz. Bár konkrét forint (dollár, euró stb.) értékben is megadható, de általában százalékban adják meg, a leggyakrabban éves szinten.

Tehát ha egy bármilyen pénzbefektetés hozama 10 százalék, az azt jelenti, hogy 10 százalékkal több pénzzel gazdagodik a befektetésed. Így például 100 000 forintra egy év múlva 110 000 forintot kapsz vissza.

Ez azonban úgynevezett bruttó hozam. Amit ténylegesen szabadon felhasználhatsz, az a nettó hozam.

A kettő között az adó, kezelési költség, egyéb pénzintézeti költségek jelentik a különbséget.

Te értelemszerűen a nettó hozammal számolhatsz, mint szabadon elkölthető hozammal. Ha TBSZ számlán keletkezett a hozam, akkor 5 év leteltével a személyi jövedelemadót, kamatadót nem kell kifizetned.

Ezek is érdekelhetnek

  • Boldog befektető aki végre érti, hogy mi az a kötvény
    Befektetés

    Kötvény - ezt érdemes tudni róluk 2024-ben

    A kötvények területe egy külön világ a befektetők szemében, valahol félúton a banki lekötött betét és a kockázatos részvény között. Sokféle kötvény van a piacon, közöttük a legfontosabb mérőszám a hozam, hiszen ez általában arányos a kockázattal is. Lehet kaszálni a kötvényekkel, de nem szabad ész nélkül befektetni. Mindig meg kell vizsgálni a kockázatokat és muszáj elosztani azokat több kötvény között – ezt diverzifikálásnak hívják. Tarts velünk és ebben az útmutatóban megismerheted a kötvények világát.

    frissítve: 2024. február 15.
  • Befektetési alapokban felgyűlt pénz
    Befektetés

    Befektetési alapok: Így érdemes választanod

    A befektetési alapok egy jó választás a pénzügyi piacon, hiszen a kezelésük hasonlóan egyszerű, mint a bankbetéteké. Viszont, azokkal ellentétben itt akár el is veszítheted a pénzed egy részét. Ezért célszerű tisztában lenned a kockázatokkal, mielőtt befektetsz, mert a végeredmény nem biztos, hogy az lesz, amire a befektetéskor számítottál. Fogjunk is bele!

    frissítve: 2024. február 26.
  • Ideges és csalódott befektető akinek a beva az utolsó reménye, hogy visszakapja a pénzét
    Befektetés

    BEVA: Minden, amit a Befektető-védelmi Alapról (BEVA) tudnod kell 2024-ben

    A Befektető-védelmi Alap (rövidítve BEVA) akkor kártalanít, ha a befektető - a BEVA tagjaként - értékpapírja vagy befektetett pénze befagy. A kártalanítás nem vonatkozik a befektető befektetési kockázataira, csak arra a pénzre, amely a befektetést kezelő szervezet hiányosságaiból, szabálytalan működéséből ered. Lépésről lépésre elmondjuk hogyan kaphatod vissza a pénzed és mennyit kaphatsz vissza, ha véletlenül olyan szerencsétlenség érne, hogy a BEVA kártérítésére szorulsz.

    frissítve: 2024. január 1.